Це переклад статті з німецької мови, здійснений волонтерами. Віола Шиллінгер не несе відповідальність за його якість та зміст.
ПЕРЕБІГ ЗНАЙОМСТВА
Стандартний перебіг
Знайомство повинно проходити на нейтральній території. Уважно вибирайте кроликів, які можуть підійти оди одному. Молодих тварин до 16 тижнів не можна просто так знайомити з дорослими.
Важливо: знайомства груп з чотирьох або більше кроликів повинні проводитись досвідченими людьми і, як правило, є набагато більш вимогливі, знайомства двох або трьох кроликів.
Важливо: знайомство є дуже стресовою подією, і особливо у великих групах іноді може бути невдалим. Тому не піддавайте своїх кроликів непотрібним знайомствам. Добре функціонуюча група не повинна бути під загрозою.

Підготовка тварин
Перед знайомством варто ще раз перевірити, чи справді всі тварини здорові. Перед кожним знайомством слід робити аналіз калу на наявність паразитів і, якщо можливо, визначати статус E. cuniculi в крові кролика (прим.в Україні наразі не тестується).
Якщо у Вас є така можливість, можна перед знайомтсвом трохи постресувати кроликів та повозити їх в переносках в машині. Однак кролики, які раіше не бачились та власне будуть знайомитись, мусять бути в різних переносках! Ніколи не можна їх садити разом в один бокс!
Знайомство бажано починати в день, коли на зміні є ветеринар по кроликам. В ідеалі починати знайомтсво в обідній час, коли кролики найменш активні. Однак якщо ввечері не буде можливості в разі чогось з'їздити до ветеринара, краще почати знайомство зранку.
Пам’ятайте, як тільки кролики почали знайомство, вони повинні завжди залишатися разом. Їх ніколи не можна «розлучати вночі» чи щось подібне.

Справа у запаху
У випадку з кроликами приналежність до групи передається через запах. Кролика, який має сторонній запах, виганяють. Щоб заохочувати соціалізацію, ви можете по черзі гладити тварин і/або натирати їх засипкою з лотка іншої тварини, щоб вони розвинули груповий запах. Пізніше цей звичайний запах розвивається через обійми, тілесний контакт і навколишнє середовище.
Нейтральна територія
Харчування взимку
Увага! Знайомство на території одного з кроликів можуть призвести до тяжких травм, часто з загрозою для життя!
Виберіть територію, з якою ваш кролик ще не знайомий (дезинфікувати та пересуватися недостатньо, ваш кролик все одно впізнає територію!). Забезпечте їжу, невідомі раніше схованки з двома виходами, запобігайте тупикам і забечпечте кругові маршрути, розкидайте їжу або встановіть кілька станцій для годування. Що стосуєтсья підлоги, врахуйте, що кролики мітять під час знайомства. В той же час їм потрібна хороша опора (килим, стаціонарні килими, луг), слизька поверхня не підходить. Кролики повинні мати можливість залишатися там кілька днів/тижнів до завершення знайомства.


Якщо ви взагалі не можете знайти відповідне місце, ви можете встановити басейн площею 6 м², стіни та підлога нейтральні, все непроникне для сечі та легко миється.
Приклади місць для знайомства
Де можна знайомити кроликів?
Іноді не так легко знайти підходяще місце, яке не знають кролики, але воно є безпечним і достатньо великим.
Кілька ідей:
-
підвал(ьні приміщення)
-
гараж
-
садовий будиночок
-
комора
-
пральна кухня
-
балкон
-
ванна кімната, кухня
-
у друзів/знайомих/сусідів/родичів
-
у пансіонаті для тварин, де є досвід
зі знайомством кроликів -
у інших власників кроликів
-
басейні

Знайомство у ванній кімнаті
Скільки потрібно місця?
Нейтральна територія для знайомства не повинна бути занадто великою. Як правило, можна розрахувати 1-2м² на тварину + 1м² , тобто 3-4м² на двох кроликів. Якщо площа занадто велика, кролики часто обирають собі частинку як свою територію і знайомство не вдається.
Облаштування
Облаштуйте територію доволі просторо. Занадто багато речей можуть заваджати знайомству, бо кролики будуть сидіти окремо один від одного. Потрібно уникати устаткування з поверхами та дашками. Можна поставити тунелі з лози. Ніколи не використовуйте щось, що кролики вже знають! Всюди має бути мінімум два входи для уникнення тупиків. Різні будиночки, стайні для кроликів потрібно закрити, щоб ніхто з кроликів туди не заліз.
Випускаємо одночасно

У територію для знайомства кролів необхідно помістити одночасно. Необов'язково точно в туж секунду, але жоден із кроликів не повинен мати можливість оглянути вольєр заздалегідь.

Обнюхування
З нахиленими вперед вухами нового кролика обнюхують.
Кролики повільно підходять, щоб познайомитися.

Домінування спереду або ззаду
Посадка кроликів НЕ має статевого характеру, а служить для вияснення ієрархії. Той, хто зверху, хоче бути босом, той, хто підкоряється знизу, стає нижче в ієрархії.
Ганяються, видирають шерсть
Абсолютно нормальна поведінка, будь ласка, не втручайтеся.
Важливо: усуньте всілякі тупики, наприклад, будинки лише з одним входом. Інакше кролик потрапляє в «пастку». Забезпечте кругові маршрути, щоб кролики могли легко ганятися один за одним по колу. Ніколи не знайомте кроликів на території когось з них! Гонитв один за одним ставатиме все менше і зазвичай, якщо на початку знайомства, кролики дуже інтенсино ганяються, то тим швидше ці гонитви зменшаться в інтенсивності.

Виснажено лежать
Коли кролики довго ганяються один за одним, це нормально для них робити перерви, щоб поїсти і відпочити, і лежати виснаженими в різних кутках. Знайомство завжди виснажує. Слідкуйте за тим, щоб кролики постійно не ганялися один за одним, а також робили паузи для відпочинку. Однак не розлучайте кроликів для цього! Слідкуйте за достатньою тінню, щоб кролики не виснажувалися (система кровообігу!).

Високо стрибати
Кролики часто високо стрибають під час знайомства, стрибаючи один повз одного або один на одного в повітрі. Така поведінка цілком нормальна.

Захист лотка або частини вольєру (формування території)
Кролики дуже територіальні, і деякі почнуть створювати території в нейтральному вольєрі, тому знайомство може бути невдалим! Створюється невидима лінія, і якщо її перетнути, кролик, який має там свою територію, прожене іншого кролика. У цьому випадку вольєр потрібно зменшити, щоб територія, яка захищається як територія, більше не була у вольєрі. Така ситуація часто виникає з лотками. Якщо ви помітили це рано, краще пересинути лоток у середину вольєра. Якщо кролик все ще його захищає, потрібно його замінити на щось пласке (наприклад, піддони для взуття або менші унітази).

Кролик ховається, усамітнюється
Якщо кролик "усамітнюється": йде в якесь інше місце, щоб уникнути знайомства та не контактує з іншим кроликом чи іншими кроликами, потрібно це припинити. Кролик, який усамітнюється не тільки для того, щоб відпочити на короткий час, але й тримається подалі від спілкування з іншими кроликами протягом більш тривалого періоду часу, як правило, призводить до невдачі знайомства. Поверніть кролика в центр подій та заблокуйте відступ і місце, де він ховався. Однак забезпечте місця для відпочинку з двома входами в центральних місцях вольєру

Жест підпорядкування
Кролик, який поступається в ієрархії, зазвичай підкоряється через деякий час, кладучи голову на землю і не тікаючи. Кролик, який є вище в ієрархії, робить зсадку або вилизує того, хто йому підпорядкувався.

Відстань стає меншою
З часом відстань, яку кролики дотримуються один від одного, стає все меншою. Однак це може зайняти деякий час.

Їдять поруч
Якщо кролики добре ладнають і ієрархія визначена, вони починають їсти разом і незабаром після цього один біля одного.

Переїзд на звичну територію
Якщо кролики перестануть ганятися один за одним, потрібно почекати два-три дні, потім вони можуть переселятися в старий вольєр/територію. Переконайтеся, що немає тупиків і трохи перебудуйте вольєр. Якщо є поверхи, укриття з одним входом/виходои або викривлені місця, їх обов'язково потрібно закрити або заблокувати в перший тиждень після переїзду. Дезінфекція не потрібна! Кролики можуть ганятися один за одним ще кілька раундів після переїзду, але зазвичай це вщухає дуже швидко і нешкідливо. Якщо вони знову почнуть битися, їм доведеться повернутися на нейтральну територію,значить занадто рано переселили!

Обережно: великий вольєр!
Ваші кролики живуть вільно у всій квартирі? Чи у них дуже великий вольєр чи двір? В таких випадках кролики часто утворюють території після переселення з вольєру знайомства! Цього можна уникнути, поступово розширюючи територію, наприклад, спочатку відгородити частину вольєра, потім зробити доступним весь вольєр або кімнату і лише через кілька тижнів відкрити решту простору. Якщо виникають бійки, якщо кролики ігнорують один одного, утворюють території або булять окремих тварин, ви діяли занадто швидко!

Скільки триває знайомство?
У кроликів різні характери, тому не можна назвати фіксований час. Як правило, для проживання на нейтральній території слід використовувати наступні орієнтири. Однак в окремих випадках це може зайняти більше часу:
Безпроблемне знайомство пари: 7-10 днів
Трійка: 10-12 днів
Більші групи: 2-3 тижні

Ніжитися
Коли кролики почнуть лежати поруч та ніжитися один з одним? На це питання немає однозначної відповіді. Деякі це роблять вже на наступний день після того, як разом почали їсти. Деякі лише через місяці після того, як пізнали іншого кролика краще. А є кролики, які взагалі не люблять ніжитись з іншим кроликом.

Кролики вкусуються один в одного та не відпускають
Якщо на підлозі утворився клубок через те, що обидва кролики вкусили один одного і не відпускають, їх необхідно роз'єднати. Найкраще зробити це, поклавши між ними покласти ковдру або рушник (не незахищеною рукою). Переконайтеся, що кролики відпустили один одного. Тоді зачекайте, зазвичай це відбувається лише один або два рази на початку. Однак, якщо кролики постійно утворюють клин і не відпускають один одного, вони можуть бути несумісними один з одним, і слід шукати інших соціальних партнерів. Часто це буває з невдало підібраними складами групи, або з погано соціалізованими тваринами.

Постійне гоніння
Кролики женуться один за одним і кінця не видно? Якщо це триває лише кілька годин із періодичними перервами, це нормальна поведінка. Однак, якщо тварина майже безперервно переслідується через два тижні, майже не відпочиває та дуже налякана, її слід відокремити та знайомити з більш підходящим кроликом-партнером. Деякі кролики не підходять для груп або надмірно тривожні, цим тваринам краще жити в парі з кроликом-партнером протилежної статі.

Бризгання сечею, невикористання лотка
Вибризкування сечі є нормальною поведінкою, особливо у некастрованих кроликів. Під час знайомства кролики особливо мітять свою територію сечею (бризками) і фекаліями. Тому на даному етапі вони не ходять в лоток. Однак це врегульовується, коли кролики познайомились та живуть гармонійно. Негармонійні або великі групи часто не ходять в лоток і тому не підходять для домашнього утримання.

Кролик сидить у кутку злякано
Якщо кролик сидить з широко розплющеними очима або млявим і не рухається (все терпить, не їсть і т. д.), то він дуже наляканий. Якщо інший кролик насправді нічого не робить, це може бути пов’язано з характером або попереднім поганим досвідом. Або ж кролик просто підпорядковується (див. вище)-це нормально. Але якщо інший кролик сильно ганяє цього кролика і кусає, завдаючи ран, то знайомство слід припинити. Знайдіть для свого кролика чуйного/тихого партнера протилежної статі. Можливо, він не підходить для груп або партнер занадто домінуючий. У крайньому випадку кролик сидить, притулившись головою до стіни або паркану, перестає рухатися, перестає їсти і просто дозволяє іншому кролику «кусати».

Нічого не відбувається
Бувають знайомства, де просто нічого не відбувається. Кролики вдають, що в групі немає нових тварин. Слід бути обережним з такій ситуації, оскільки бійки за ранг часто починаються пізно через кілька днів або тижнів і тоді стають ще більш жорстокими, оскільки вольєр у такому разі перестає бути нейтральним. Часто такі партнерства зазнають невдачі. Але є й тварини, які просто приймають одне одного. Якщо це так, уважно спостерігайте та контролюйте процес протягом кількох тижнів.

Травми від укусів
Кролик може отримати серйозну травму на спині або мати на ній сліди укусів, тому важливо регулярно оглядати його спину, а також інші частини тіла. Якщо у кролика багато ран від укусів, радимо припинити знайомство і тримати тварину в парі з кроликом того ж віку та протилежної статі. Якщо це лише кілька подряпин або лише один укус, все ще може бути добре (залежно від того, наскільки він глибокий і серйозний). Травми часто виникають ненавмисно, наприклад, якщо кіготь потрапить в око під час стрибка. На додаток до травм очей, травми вух у висловухих і особливо травми носа часто виникають досить ненавмисно у бійці. Тим не менш, слід зазначити, що травми від укусів зустрічаються дуже рідко.
