top of page

Це переклад статті з німецької мови, здійснений волонтерами. Віола Шиллінгер не несе відповідальність за його якість та зміст. 

Утримання в квартирі

Кролик в квартирі

Утримання кроликів у квартирі зазвичай вимагає готовності до компромісу. Кожен, хто вирішив тримати кролика в квартирі, повинен бути готовий терпіти певну поведінку кроликів (наприклад те, що він буде гризти ніжки стільця або залишати послід на килимі). Натомість проживання в квартирі дає можливість тісного контакту з тваринами і збагачує повсякденне життя.

Див: Фото прикладів проживання у квартирі

modernes-wohnungsgehege-kaninchen-705x446.jpg

Зона відпочинку в квартирі може бути інтегрована в житловий простір.

Жоден кролик не хоче жити у клітці!

Навіть якщо, на жаль, багатьом кроликам все одно доводиться жити в клітках – усі наявні в продажу клітки є жорстоким поводженням з твариною, навіть «дуже великі клітки» занадто вузькі. Жоден кролик не хоче бути замкненим у маленькій в'язниці:

 • навіть у великих клітках кролики не можуть належним чином пересуватися, вони не можуть бігати, змінювати напрямок бігу, копати, уникати інших кроликів, ганятись один за одним або гасати.

 • Часто виникають сильні травми або непереносимість через вузький простір. Подібно до того, коли ми замкнені в гостьовому туалеті з хорошим другом, брак місця часто призводить до агресії, і тварини не є вийнятком. Тварини не мають можливості уникати один одного або побути наодинці.

 • Кролики найбільш активні пізно ввечері та рано вранці, тобто вони не сплять всю ніч (як ми, люди, чи багато інших тварин), але також дуже активні вночі. Тому вдень і вночі їм потрібно багато місця.

 • У багатьох кроликів через нудьгу розвиваються розлади поведінки і вони займаються небажаними речима, наприклад, сильно гризуть клітку зсередини, гризуть решітку, вилизують ділянку на шкірі або виконують стереотипні рухи.

 • Утримання тварин у клітці призводить до викривлення хребта і пошкодження суглобів у тварин, які люблять рухатися. Наприклад, структура стегнової кістки розвивається недостатньо, і постійна неправильна постава призводить до патологічного викривлення хребта. Також часто виникають проблеми з травленням  через відсутність фізичних навантажень.

kaninchenhaltung-wohnung-kaninchen2.jpg

Замаленька!

Утримання в квартирі, яке відповідає потребам виду

Йдеться не про те, щоб «замкнути» кроликів, як це часто показано в книгах порад. Швидше, йдеться про те, щоб гармонійно жити разом, щоб обидві сторони- і власники, і кролики - були щасливі.

Вольєр, кімната для кроликів чи вільне проживання?

Те, який тип проживання найкращий залежить від кроликів, власників та житлової ситуації.

kaninchenzimmer22.jpg

Вольєр для кролика

Перевага вольєра для кроликів полягає в тому, що територія повністю належить кроликам і може бути спроектована відповідно. Особливо кроликів, які не ходять у лоток, які дуже руйнують квартиру або зазвичай знаходяться вдома самі, зазвичай утримують у великому вольєрі. Завдяки неслизькій водонепроникній підлозі з ПВХ та стійкій перегородці висотою один метр або вище (елементи з оргскла, решітки для цуценят, вольєр для невеликих тварин ...) кролики безпечно розміщені. Вольєр також може захистити від інших домашніх тварин (наприклад, собак).

wohnungsgehege-3-600x580.jpg

Вольєр із столів IKEA та оргскла

Кімната для кролика

Дуже популярні також кімнати для кроликів, які спроектовані відповідно до потреб кроликів (наприклад, без опалення). Перевага цього типу утримання полягає в тому, що кролики мають багато місця, а також можна утримувати тварин, які не привчаються до лотка або люблять все руйнувати. Однак власники повинні проводити багато часу зі своїми кроликами, інакше кролики живуть занадто ізольовано і нудьгують.Було б ще краще, якби двері завжди були відчинені. Можна прикріпити сітку або оргскло. Таким чином, кролики також дізнаються, що відбувається за межами кімнати.

Часто можна використовувати також комору, якщо прикріпити полиці до стін і використовувати площу підлоги. Або домашній офіс використовується як кімната для кроликів, таким чином у тебе завжди буде хороший огляд кроликів і не потрібен додатковий простір.

Screenshot_20211211-144632_Instagram.jpg

Домашній офіс у кімнати кроликів

Вільне проживання в квартирі

Вільне проживання в квартирі (також вільне кімнатне проживання) забезпечує тісне співіснування кроликів з їх власниками, кролики беруть активну участь у повсякденному житті та займають себе процесами в квартирі та облаштуванням квартири (меблями тощо). Меблі для кролика зазвичай можна непомітно розставити в квартирі. Кролики мають багато місця, і власнику не доводиться жертвувати додатковою площею для кроликів, що особливо доречно в маленьких квартирах. Однак такий спосіб утримання можливий лише в тому випадку, якщо він добре спланований і приміщення заздалегідь зроблені безпечними для кроликів. Крім того, кролики повинні бути привчені до лотка. Такий вид утримання менш підходить для кроликів-руйнівників.

freie-wohnungshaltung-kaninchen-2-e1639232800326.jpg

Фізичні вправи, вільний біг та активність

kaninchen-fütterung1.jpg

Кролики дуже допитливі і розумні, їм потрібна різноманітність і активність щодня, щоб бути щасливими і врівноваженими. Тому необхідними є щоденні фізичні вправи  (наприклад, у кімнатах для кроликів з великою кількістю простору) та, принаймні, деякі заняття.Кролики хочуть щось випробувати, брати участь у житті своїх власників, відкривати й досліджувати нове. Сплануйте час вправ та занять у час активності ваших кроликів (зазвичай рано вранці та пізно ввечері), щоб вони могли ефективно їх використовувати. Наглядайте за своїми кроликами, якщо ви не впевнені, чи спрацює для них вільне пересування без нагляду. Усуньте джерела небезпеки в зоні вигулу та захистіть свої речі. Навчайте кролика ходити у лоток. Кімнати також мають бути обладнані тими чи іншими іграшками для кроликів, такими як схованки, котячі дряпанки, гілочки, ящик для копання або тунелі. Ці предмети обстановки можуть слугувати заняттям для кроликів, якщо їх регулярно міняти та переставляти. Якщо у вас є балкон або сад, ви можете дозволити кроликам вільно бігати там. Однак пам’ятайте, що взимку кроликів ніколи не можна закривати на вулиці; якщо є велика різниця температур всередині і зовні, вони повинні мати можливість повернутися до своєї звичайної температури в будь-який час.

"Місце розташування"

Кролики хочуть брати активну участь у житті, бути в курсі того, що відбувається навколо. Тому їх слід розташовувати в центральній кімнаті, де ви проводите багато часу (наприклад, у вітальні). Не проблема, якщо у вольєрі є обігрівач, на відміну від кліток, кролики можуть відійти від обігрівача у вольєрі.

Розмір і мінімальні габарити

Кроликам потрібно багато місця, щоб вони могли нормально пересуватися і не нудьгувати. У квартирі також має бути щонайменше 6 м² площі (наприклад, 2x3 м, без поверхів) вдень і вночі. Вільна нічим не загромаджена площа  не повинна бути меншою ніж 4 м². Крім того, з таким розміром кроликів необхідно випускати побігати кожен день. Якщо кроликів не випускають щодня на більшу площу, тоді вольєр має бути значно більшим.

kaninchen-freie-wohnungshaltung.jpg

Побудова зон для кроликів

Зони для кроликів в основному будуються просто і дешево, якщо знати, як це зробити. Найкращий спосіб для огородження – це встановити вольєри для вільного вигулу (вольєри для цуценят, шестикутні або восьмикутні вольєри для дрібних тварин, які можна розширити за потребою, доступні в зоомагазинах або дешево на Ebay), можна також використовувати сітки для цуценят або зробити перегородки з дерева і сітки (або, як альтернатива, також оргскло) та об’єднати їх, щоб утворити корпус. У будь-якому випадку купуйте дуже високі сітки/елементи для огородження, тому що все, що нижче 80 см кожен кролик легко перестрибує. У кроликів, які охоче стрибають, сітка повинна бути не менше 1 м заввишки. Чутливі підлоги можна покрити дешевим, нековзким покриттям з ПВХ (не зовсім гладким!), яке по краях потрібно закріпити плінтусом з ПВХ, щоб кролик не зміг його гризти. На ПВХ можна постелити невеликі бавовняні килими (щоб вони поміщалися в пральній машині), які зручні і не такі слизькі, як ПВХ. Їх можна прати у міру необхідності або приблизно раз на тиждень. Найкраще використовувати різні типи покриття для підлоги. Наприклад, газонний килим (якщо його не їдять), бавовняні килими та піддони з натуральним матеріалом та соломою. Територія повинна бути облаштована так, щоб це відповідало потребам кролика. Якщо кролики полюбляють все гризти, має сенс захистити також стіни - наприклад, сітками, оргсклом або, наприклад, бамбуковими килимами.

Welpenauslauf-Gehege-705x470.jpg
innengehege.jpg

Зробіть квартиру безпечною для кроликів

Тут ви можете дізнатися, як зробити кімнату або всю квартиру безпечною для кроликів, щоб ваш об’єкт не пошкодили кролики, а всі джерела небезпеки для довговухих були усунені.

Важливо: у решітчастих клітках, які стоять так, щоб кролики могли на них стрибати, верхню частину решітки необхідно накрити килимом або дерев’яною дошкою, щоб кролики не могли поранитися під час стрибка. Або ви можете повністю зняти верхню частину клітки та просто залишити лише піддон. Крім того, гратчасті дверцята слід відчепити або закрити (наприклад, вербовим містком), оскільки під час стрибка кролики можуть зачепитися лапками, що може призвести до серйозних травм.

Gitter-Käfigoberteil-gefährlich.jpg

Основне обладнання, меблі та аксесуари

Окрім основного обладнання важливі також і інші аксесуари для облаштування вольєру, щоб кролик почував себе зайнятим та щасливим. Зверніть увагу, що існують також аксесуари, які є небезпечними для кроликів та не підходять для них.

Основне обладнання:
 

 1. Огорожа для внутрішнього вольєра (не клітка!).

 2. Захист стін.

 3. Туалети / піддон клітки / лотки для котів ( наприклад, у Fressnapf, пластикові ящики в IKEA або в господарському магазині), щонайменше 80 см х 50 см (туалети, доступні в продажу, занадто малі!).

 4. Підлога з ПВХ / вінілу як основа покриття, наприклад, з Інтернету  (більше, ніж сам вольєр, щоб краї не можна було погризти!), шорстка ПВХ підлога запобігає ковзанню.

 5. Маленькі килимки або килимки для ванної кімнати (при необхідності можна прати), наприклад, з IKEA, Інтернету або Kik для підлоги та накриття місць для сидіння, можливо, також старі рушники тощо ... Якщо кролик їх гризе, тоді не використовуйте!

 6. Ящик для копання.

 7. Сінник (закритий зверху, інакше небезпека для життя!)

 8.  Поїлка (стійка з кераміки, не пляшка, не ніпельна поїлка!)

 9. Засипка.

 10.  Принаймні один будиночок на кролика, ті, що продаються, зазвичай замалі! Зверніть увагу на посилання.

 11. Різні інші аксесуари для облаштування вольєра.

haltung.PNG

Туалети і ходіння на лоток

Кроликів, так само як і котів, можна навчити ходити в лоток.  Правда, їх складніше дресирувати, скоріше господареві доводиться підлаштовуватися під кроликів. Кролики самі обирають собі кутки, які для них найбільше приємні та зручні, в основному вибираються кути кімнати або інші периферійні зони. У цих місцях встановлюють лотки. Горошки (кал кроликів) час-від-часу може випадати за межами лотка, тому скорше за все пилисосити доведеться щодня. Забезпечте достатньо великі туалети в кутах і по краях, а також у місцях годування. Захистіть чутливі підлоги в вольєрах і місцях для кроликів підлогою з ПВХ (але закріпіть края так, щоб кролик їх не гриз!) або лінолеумом.

toilette-einrichtung-etagen-600x450.jpg

Їжу та сіно слід пропонувати над або біля лотка (гігієна!)

Гігієна і запах

Гігієна особливо важлива в квартирі, щоб уникнути небажаних запахів і навантаження на дихальні шляхи. Найкраще використовувати деревні гранули з шаром сіна або соломи зверху. Ці типи засипки особливо добре впитують вологу (профілактика пододерматиту!) та зв'язують запах. Мийте туалети кожні один-два дні і промивайте їх теплою водою з оцтовою есенцією або лимонною кислотою.

sauber-machen-toilette.jpg

Переваги і недоліки проживання в квартирі

Як запобігти поведінковим проблемам.

 • У кімнатних кроликів часто виникають проблеми з ходінням на лоток.Як і з котами та собаками, привчання до туалету є складним питанням, яке вимагає індивідуальних рішень.

 • Також проблемою може стати потреба кроликів гризти. Якщо ви тримаєте кроликів у своєму домі, ви повинні розуміти, що це може призвести до пошкодження меблів. У природі кролики мають 

raschelkiste.jpg

Коробки або ящики, які регулярно заповнюються різними природними матеріалами (листя, солома, сіно, сніг, коріння, гілочки, ...) надають можливість перекусити та не нудьгувати.

середовище, в якому вони постійно і всюди знаходять гризучий матеріал у вигляді лугових рослин, гілочок, кори, коріння, листя тощо. Використовуйте металеві меблі і пропонуйте у багатьох місцях свіжі гілочки, свіжі корми з природи, ящики з сіном і соломою, а також сезонне листя, кору, коріння та сніг. Встановіть справді великий ящик для копання та заповніть його різними матеріалими для копання. Наприклад, піском або землею, або якщо кролики також використовують копанку як туалет, то краще її заповнити різними типами засипки. Крім того, створюйте для кроликів різні заняття. У квартирі кролику не вистачає природних подразників, тому не виключено, що тварини не достатньо навантажені і  тому руйнують об’єкти, розкопують туалет або ганяються один за одним. Також можна помітити, що нудьгуючі кімнатні кролики з невеликою активністю гризуть або злизують шерсть себе або кролика-партнера, в результаті чого з’являються лисини.

 • Якщо є можливість, надайте доступ до балкону або саду. Коли на вулиці холодно, двері повинні залишатися відкритими, щоб тварини могли повернутися до своєї звичайної температури в будь-який момент. Альтернативою є вхідний клапан для котів.

 • У надзвичайних випадках необхідно відокремити від кімнати дуже великий вольєр або надати кроликам окрему кімнату, яка надасть їм життєвий простір без вигулу. Деякі тварини ніколи не навчаться ходити в лоток, і їх слід (якщо немає місця для великого вольєра) віддати туди, де вони зможуть жити у вольєрі на вулиці. Не є рішенням– утримувати в клітці! Хто б замкнув свого кота в клітці за те, що він не ходить в лоток чи подряпав стілець?

Запобігайте негативному впливу на здоров'я

uvb-lampe-vitamin-d-kaninchen.png

 • Зверніть увагу на світло та джерело UVB, навіть якщо вони мешканці печер, кроликам потрібно достатньо денного світла, щоб підтримувати ритм день - ніч. Якщо денного світла немає, ритм день - ніч можна створити за допомогою штучного освітлення.

 • Віконне скло перехоплює промені UVB, тому домашні кролики їх не отримують. Це створює дефіцит вітаміну D. Тому кроликам необхідна UVB лампа.

 • Повітря, забруднене аміаком, пилом або іншими речовинами, а також повітря в отоплювальний сезон, створює навантаження на імунітет та дихальні шляхи, тому регулярне провітрювання є абсолютно необхідним. Крім того, слід подбати про те, щоб у приміщенні був здоровий клімат і не було пилу і зайвого запаху. Звісно, ​​кролики з їх ніжними дихальними шляхами ніколи не повинні піддаватися впливу сигаретного диму. Кролики дуже інтенсивно сприймають запахи, такі як ароматичні свічки, дезодорант і кулінарні пари, тому через чутливість дихальних шляхів їх слід захищати від таких запахів.

 • У багатьох кімнатних кроликів також є проблеми з травленням, це пов’язано з тим, що деякі власники годують своїх тварин дуже вибірково, надмірно обережно і неприродно. Також кроликам, які живуть в приміщенні, потрібні різноманітні гілки  (свіжі щотижня!), кілька куп сіна в різних місцях і щодня свіжий зелений корм, бажано з природи, тобто лугові трави, трава, листя дерев...

 • Крім того, у кімнатних кроликів часто сповільнений метаболізм і вони їдять неприродні речі, такі як волокна килимів, фарби на пофарбованих меблях і пластик.

 • Багато кроликів також набагато менше рухаються в приміщенні через відсутність подразників навколишнього середовища. В результаті у деяких тварин може розвинутися ожиріння.

Кроликам, які утримуються лише в приміщенні, потрібна лампа UVB
для отримання вітаміну D.

Скористайтеся перевагами проживання в приміщенні

 • Кролики, які проживають в квартирі, часто мають дуже тісні стосунки зі своїми власниками і виграють від цього тісного контакту та зв’язку. Наприклад, це зменшує стрес під час відвідувань ветеринара та лікування.

 • Завдяки тісному спільному проживанню багато власників дуже інтенсивно спостерігають за своїми тваринами, оскільки кролики дуже пізно вказують на хвороби, таке тісне спільне проживання може врятувати життя хворим тваринам, оскільки хвороби і зміни в поведінці часто виявляються раніше.

 • Для багатьох хворих кроликів або старих тварин корисно проживання у приміщенні. Наприклад, артроз менш болючий, якщо кролик живе в теплому середовищі.

 • При утриманні на відкритому повітрі багато кроликів стають жертвами хижаків через недостатньо захищені вольєри. При утриманні в приміщенні ця часта причина смерті усувається.

Kaninchen-zähmen-Ketzirah-Lesser-Art-Drauglis.jpg

Foto: Ketzirah Lesser & Art Drauglis

bottom of page