Це переклад статті з німецької мови, здійснений волонтерами. Віола Шиллінгер не несе відповідальність за його якість та зміст.
Система травлення кролика
Для того, щоб зрозуміти, чому кролику необхідне спеціальне харчування та які наслідки виникають від неправильного харчування. потрібно вивчити те, як відбувається перетравлення їжі у кролика

Завдання травлення
Всі речовини, які кролик їсть, є спочатку чужими для його організму та не можуть одразу бути одразу використані.
Завдання травлення-розкласти їжу на малесенькі сполуки, які зможуть бути резорбовані стінками кишківника. Тоді починається обмін речовин, тобто кров транспортує речовини до органів. Лише поодинокі вітаміни, гормони, вода та вітаміни можуть обходити систему травлення та одразу поглинатись стінками кишківника. Всі інші поживні речовини (вуглеводи, жири, білки...) спочатку мусять бути перетравлені.
Розглянемо окремі станції травлення
-
Ротик
Кролики приймають їжу за допомогою різців, губ та язика. Надалі їжа перемелюється за допомогою горизонтальних рухів задніх зубів (молярів, щічних зубів) нижньої щелепи (див. стирання зубів). Механічне подрібнення важливе, щоб харчова м’якоть потім потрапляла через стравохід, і ферменти могли працювати оптимально (збільшена поверхня). Слина відіграє особливу роль, оскільки вона змішується з їжею і тим самим забезпечує хороше ковтання. Крім того, вона розчиняє харчову м’якоть і підготовлює подальший процес травлення (особливо з ферментами, що розщеплюють вуглеводи). Особливо важливим в цьому процесі є фермент, що розщеплює крохмаль (амілаза), який розщеплює його до цукру. Кролики щодня виробляють кількість слини, яка становить близько 10% ваги їх тіла !
Захворювання зубів. В залежності від структурі їжі зуби зазнають різного навантаження. Чим більше кролик повинен жувати, щоб задовольнити свої енергетичні потреби, тим краще будуть зношуватися (спилюватись) зуби. Енергетично багату їжу (сухий корм, зерно ...) та вже подрібнену їжу (гранули, екструдати, каша для годування) практично не потрібно пережовувати і кролик її швидко ковтає. Ось чому навіть гранули «багаті клітковиною» не підходять для стирання зубів, оскільки вони складаються з мелених компонентів. Волокнистий корм доводиться жувати особливо довго (трава, зелень, сіно, свіжа зелень). Їжа також не повинна бути занадто енергійною, щоб кролик їв її більше (= більше жувальної активності) для почуття ситості. Це забезпечує оптимальне стирання зубів. Див: стирання зубів
Особливості: На відміну від людини, кролик не може відригувати або блювати. Це пов’язано з тим, що ущільнення між стравоходом і шлунком щільно закрите, а незначна перистальтика (м’язи) в шлунку в основному розташована на шлунковому виході. Все, що потрапило в шлунок, може транспортуватися лише вниз. Відрижка або блювота неможливі. Тому кроликам перед операціями не потрібно голодувати (не існує ризику задухи через блювоту). Іншою причиною є харчова поведінка кроликів, до якої травлення ідеально пристосувалося. Кролики багато разів поглинають невелику кількість їжі під час фаз активності, замість кількох великих прийомів їжі. Тому їх шлунок залежить від постійного постачання їжі. "Очищення" в результаті голодування у звичному нам розумінні є безглуздим, оскільки шлунок ніколи не спорожняється, бо їжа залишається в шлунку, тому він ніколи не буде порожнім, як це відбувається з іншими тваринами.
-
Шлунок
Після проковтування м'якоть їжі проходить через стравохід у тонкостінний і однопорожнинний шлунок (він складає приблизно 15% травного тракту). Слід зазначити, що додана їжа зазвичай потрапляє у шлунок посередині, а шари раніше отриманої їжі залишаються у шлунку. У кроликів завжди залишається їжа у шлунку, він ніколи не є порожнім. Це, крім усього іншого, має ту перевагу, що нова їжа завжди змішується всередині з наявною їжею, і таким чином токсини краще розбавляються. Проковтнута слина продовжує ферментативно діяти на крохмаль, щоб розщепити його. Далі відбувається бактеріальне молочнокисле бродіння вуглеводів. Шлунковий сік складається з соляної кислоти та розщеплюючого білки ферменту пепсину і виробляється слизовою оболонкою шлунка. Залежно від типу споживаної їжі він має різний рівень кислотності або вміст соляної кислоти. Соляна кислота, що міститься в ній, вбиває багато бактерій та більшість вірусів, залежно від рН рівня. Однак у молодих кроликів закислення набагато м’якше, тому бактерії та віруси можуть особливо добре проходити шлунок у цьому віці та осідати в шлунково-кишковому тракті. Також шлунок менше окисляється у фази прийому цекотрофів (зазвичай вранці). Шлункова кислота перешкоджає бродінню і пронизує харчову м’якоть. Тільки при достатньому зволоженні шлункові ворота відкриваються, щоб невеликими порціями доставляти харчову м’якоть до тонкої кишки.
Особливості: кроликам необхідне постійне надходження їжі у шлунок, їх травлення повинно бути активним весь час. Однак для цього (всупереч розповсюдженій думці) їм не потрібно весь час їсти ("постійне їдження" типу зверху заходить, знизу виходить по типу шлангу), кролик може заповнити періоди голоду поїданням цекотрофів. Приблизно через 12 годин без надходження їжі наступає критичний стан. Оскільки кролик дотримується фіксованого ритму фази поїдання їжі та цекотрофів, важливо, щоб їжа була у нього цілодобово і, таким чином, кролик міг розподілити споживання їжі відповідно до травного ритму.
Шлунково-кишкові захворювання: кролики є дуже чутливими. Помилки харчування, паразити, відмова від їжі (наприклад через проблеми з зубами та біль) можуть швидко розвинутись до небезпечного для життя стану. Система травлення швидко зупиняється через висушену м’якоть їжі, що призводить до виділення газів. Тварина стає апатичною та відмовляється від їжі. При цьому шлунок наповнений більшою кількістю їжі та газів, ніж дозволяє його об'єм. Кроличий шлунок не відрізняється особливою еластичністю і має дуже тонкі кишкові стінки, а це означає, що надмірне переповнення і вздуття можуть навіть призвести до розривів стінок шлунка. Перевантаження та вздуття шлунка зазвичай є наслідком відмови від їжі (захворювання зубів, біль, ...) або непридатної або сильно набухаючої їжі.
Розширення шлунку: Розширення шлунка - найпоширеніше захворювання травного тракту. Воно виникає через відмову від їжі. Кролики відмовляються від їжі з багатьох причин, наприклад тому, що вони не можуть їсти (захворювання зубів, ротової порожнини, щелепи), або не хочуть (болі через невидимі захворювання, як наприклад запалення матки) або нудоти (захворювання нирок, печінки,...). Тому в цьому випадку хороша діагностика рятує життя. У найрідкісніших випадках причиною є кульки з шерсті! Зазвичай це потовщена м'якоть їжі, яка іноді може містити в собі також шерстяні кульки, але основною складовою є компоненти з їжі. Постраждалі тварини повинні проходити інтенсивну невідкладну медичну терапію, а причину слід знайти та усунути! Більше інформації
Запори, непрохідності, кульки шерсті: кульки з шерсті трапляються відносно рідко, зазвичай мова йде про неправильний діагноз, а насправді у кролика стаз! Але непрохідність також трапляється. Значно сповільнене або зупинене травлення, в результаті чого не виділяється кал, може мати багато причин. Найбільш поширеними причинами є вживання в їжу засипки для котячого туалету, солом'яних гранул для лотка, кормових гранул (розбухають у шлунку), або інших речей, які набрякають або скупчуються в шлунку та кишечнику (наприклад, також сторонні тіла, Vetbeds, волокна килима). Часто до закупорки призводить проковтування великої кількості шерсті (власної при вилизуванні, будові гнізда, шерсті кролика-партнера під час ліньки або через виривання власної шерсті пов'язане з хворобою), яка зв'язується в тугу кульку з шерсті, так званий трихобезоар. Непрохідність сильно стимулюється або навіть викликається, якщо кролика годують сухим кормом і / або у нього немає вільного доступу до питної води. У результаті суха харчова каша не може бути зволожена і більше не проковзає далі по шлунково-кишковому тракту. Натуральна їжа складається з 70-80% рідини, тому система травлення кроликів призначена для дуже вологого транспортування їжі. Відсутність фізичних вправ, поза, яка обмежує рух та / або ожиріння, також збільшують небезпеку непрохідності. В загальному, сухе харчування з низьким вмістом клітковини значно збільшує ймовірність непрохідності у ШКТ кролика.
Перевантаження шлунку: кормові гранули, комбікорм, зерно, екструдати, сушені овочі, а також
гранули для лотка (особливо кролики люблять їсти гранули з соломи) або взагалі майже
кожен сухий корм набухає (більшою чи меншою мірою) при контакті з рідиною. Якщо кролик
жадібно наповнює свій шлунок сухим кормом, у шлунку утворюється суха маса, яка не може
транспортуватись далі. У шлунку їжа насичується шлунковим соком, який також складається
з шлункової кислоти, тому він придатний для подальшого транспортування. Оскільки цей
шлунковий сік розмочує сухий корм, кількість їжі набугає та обсяг корму значно збільшується.
Більшість гранул (включаючи гранули без зерна!) досягають у три-п’ять разів більше об’єму
їхнього початкового розміру під час проведення експериментів з набухання. Оскільки шлунок
не може збільшуватися в три -п’ять разів за розміром, це призводить до патологічного
перевантаження або навіть до розривів стінок шлунка. Суха їжа в шлунку більше не
транспортується. Тому шлунок перевантажений. Не набухаюча і волога їжа не викликає цих
проблем, якщо її не давати разом із сухим кормом (в тому числі не давати з перервами!).
Тоді це може навіть погіршити перевантаження через високий вміст води, оскільки це посилює процес набухання сухого корму.Голод або нерегулярне чи нестійке годування та коливання їжі також сприяють перевантаженню шлунка, оскільки голодні кролики поспішають з'їсти обмежену чи популярну їжу (яка не завжди доступна) під час їжі та наповнюють шлунок настільки жадібно, що кожне невелике розширення вже сильно обтяжуває шлунок. Тому кроликам зі схильністю до перевантаження шлунка слід давати достатню кількість їжі щонайменше двічі на день, щоб вони не зазнавали голодних перерв між ними, а мали цілодобову їжу на вибір. Тому дієта ad libitum є ідеальною.

Тонка кишка (дванадцятипала кишка, порожня кишка, клубова кишка)
У тонкому кишечнику поживні речовини
розщеплюються на окремі компоненти
за допомогою ферментів, що виділяються з
підшлункової залози, і жовчі з печінки.
Жири в гліцерин і жирні кислоти,
білки в окремі амінокислоти і вуглеводи
в моносахариди. Це дозволяє цим речовинам
всмоктуватися через стінку кишечника,
таку можливість мають лише окремі найдрібніші частинки.
Перший кишечник - це дванадцятипала кишка,
яка використовує сильно лужні соки (панкреатичний сік
і жовчний сік) для нейтралізації харчової кашки,
яка є дуже кислою через шлункову кислоту для того,
щоб ферменти змогли розщепити білки та вуглеводи
і останні змогли через стінку кишечника
всмоктуватися в кров.
У порожньому кишечнику організм має завдання
поглинати мінерали, витягувати вітаміни з м’якоті
та використовувати ферменти для розщеплення вуглеводів,
жирів і білків, щоб кишкова стінка могла всмоктувати їх у кров;
якщо вони не розщеплені, вони зможуть всмоктататися (система ворітних вен).
Речовини транспортуються в печінку і перебудовуються там, щоб бути доступними для організму кролика.

Глисти та інші кишкові паразити та вторинні захворювання, викликані токсинами в організмі
Якщо подача їжі надто швидка (голод), харчова кашка надто швидко
досягає тонкого кишечника і недостатньо нейтралізується в
дванадцятипалій кишці, тому вона передається кислою. В результаті
ферменти не можуть працювати (їм потрібно нейтральне / базове середовище)
і відбувається бродіння / гниття та недостатнє всмоктування поживних речовин.
Щоб допомогти собі, організм утворює слиз (через глікопротеїни), щоб
нейтралізувати кислотність харчової кашки. Однак слиз зберігається і
не виводиться, особливо якщо це хронічна проблема (якщо занадто кисла
кашка завжди потрапляє в тонкий кишечник). Слизові шари відкладаються
один на одного в тонкій кишці. У цій слизі відкладається багато бактерій,
паразитів, фекальних каменів і черв’яків, які гніздуються там; це є ідеальним середовищем для розмноження. Ці паразити харчуються харчовою м’якоттю в кишечнику і в результаті бродіння і гниття виробляють різні отрути, які також потрапляють в печінку через систему ворітної вени і всмоктуються. В результаті відбувається повзуче отруєння організму, отрути досягають усіх частин тіла (захворювання мозку, шкірні захворювання ...).
Понос, діарея
Коли у кролика випадає кашкоподібний або рідкий кал, це називається
діареєю. Це викликано подразненням слизових оболонок кишечника або,
на пізній стадії, запаленням слизової оболонки кишечника.
Слизова оболонка кишечника у кроликів запалюється дуже швидко,
наприклад, при сильному навантаженні від неправильного харчування
(наприклад, сухий корм,зерно, солодощі, ласощі ...), токсини, які її атакують,
інфекції або порушення травлення (вздуття, паразити, навантаження від
непережованої їжі (проблеми з зубами) тощо).


У товстому кишечнику (сліпа кишка, товста кишка, пряма кишка)
Механізм поділу товстої кишки: На відміну від більшості травоїдних тварин, у кроликів не всі компоненти їжі мігрують в сліпу кишку. У той час як грубі волокна харчової маси транспортуються далі в товсту кишку, дрібні частинки їжі потрапляють в сліпу кишку (механізм поділу товстої кишки). Перший відділ товстої кишки використовується для цього розподілу. У той час як рух сліпої кишки проштовхує грубі волокна в товсту кишку, перистальтика товстої кишки вимиває рідину та дрібні частинки (<0,3-0,5 мм) назад у сліпу кишку.
Сліпа кишка займає близько 43% травного тракту і відрізняється від інших травних
процесів, оскільки тут не працюють ферменти, тому вона може використовувати
компоненти їжі, які не можуть бути ферментативно розщеплені в тонкому кишечнику.
Це дозволяє кролику максимально ефективно використовувати їжу.
Це великий простір для ферментації їжі, в якому (схоже але не так ефективно як у
жуйних тварин) через контрольовані процеси бродіння перетравлюються раніше
неперетравлені дрібні частинки їжі. Під час цього бродіння утворюються леткі жирні
кислоти, які передаються в метаболізм, а також білки, цукор і вітаміни груп В і К, а
також аміак і сечовина. За допомогою вироблених жирних кислот кролики можуть
покривати третину своїх енергетичних потреб. Решта створених речовин не може
всмоктатися в сліпій кишці, тому виділяється під час фаз вироблення цекотрофів
(товста кишка працює по фазам- для виділення м'якого калу та цекотрофів), які кролик одразу з'їдає з заднього проходу. Оскільки цекотрофи (кал зі сліпої кишки) складаються виключно з дрібних частинок, вони, відповідно, безструктурні і при розчавленні утворюють однорідну масу.
Цекотроф покритий захисним слизовим шаром (муцином), який захищає його в інших частинах кишечника та після (повторного поїдання) у шлунку, тому він потрапляє в тонку кишку і може в ній бути перетравлений. Таким чином кролик засвоює білки, цукор і вітаміни. Якщо кролик його не з'їв, його зазвичай можна знайти у вигляді скупчень або випадково розчавленим у вигляді кашоподібної або тонкої жирної лепешки.
В окремий час у товстій кишці утворюється твердий кал з виведених більш грубих частинок травної кашки, який набирає форми за допомогою рухів м'язів в подальшому кишечнику і виводиться остаточно.
.jpg)
Особливості: Через особливу важливість перетравлення у сліпій кишці і пов'язаного з цим розподілу маленьких частинок їжі (лише частинки їжі менші ніж 0,3-0,5 мм транспортуються у сліпу кишку) та більших структурних волокон, які не перетравлюються (більше 0,5 мм) кролику особливо потрібні довгі волокна для підтримання травної системи. Мелена або дуже запилена їжа потрапляє в сліпу кишку, що може призвести до її переповнення і недостатнього наповнення товстої кишки. Наповнення товстого кишечника грубими частинками їжі має життєво важливе значення, оскільки це підтримує травлення. Тонко подрібнений корм, такий як гранули та екструдати (це різнокольорові сухі кормові кільця та грудочки, вони складаються з меленого кормового борошна), пилове сіно, харчова каша (під час насильного годування) або корм з невеликою кількістю неперетравлених волокон можуть значно уповільнити травлення або призвести до його зупинки, тому такий корм є непридатним для харчування кроликів.
Особливості: через травлення бактеріями у сліпій кишці кролик особливо чутливо реагує на антибіотики. У той час як нормальний травний тракт також присутній у інших ссавців і нечутливий до антибіотиків (оскільки ферменти і жовч нечутливі до антибіотиків), у сліпій кишці живуть бактерії (так звана кишкова флора), і бактерії можуть бути вбиті антибіотики. У кроликів травлення сліпої кишки важливе для отримання енергії та вітамінів з їжі, а вбита або змінена кишкова флора може призвести до неправильного бродіння (метеоризм), діареї або інших проблем з травленням. Зокрема, пероральний прийом (у роті) антибіотиків впливає на бактерії сліпої кишки. Тому підшкірна форма введення (шприци) зазвичай є кращою для кроликів, оскільки вона значно менше впливає на флору сліпої кишки.
Вздуття, метеоризм, тимпанія: Якщо у кролика вздувається шлунок або кишечник, значить, відбувається збій в роботі травної системи, і на це зазвичай є причини. Однією з причин може бути занадто швидка зміна корму або згодовування великої кількості незнайомого корму. Шлунково-кишкова флора завжди оптимально пристосована до звичної для організму їжі та змінюється при зміні харчування (наприклад, у диких кроликів, коли взимку вони їдять інакше, ніж влітку). Для налаштування оптимального перетравлення нової їжі, її спочатку потрібно згодовувати поступово, інакше вона не перетравлюється в травному тракті, оскільки для її перетравлення бракує правильних «помічників». Ферментований, непридатний, запліснявілий корм, який сильно забруднений пестицидами, також може викликати метеоризм. Ще одна поширена причина – хворий шлунково-кишковий тракт, якому доводиться дуже важко боротися з розщепленням їжі, тому що він сильно напружується через неправильне харчування. Ця проблема виникає в основному через зовсім неправильне годування, яке пошкоджує травний тракт через його неприродність для кролика і, можливо, також невідповідні компоненти їжі (наприклад, сухий корм). Хворий травний тракт тоді дуже швидко «перевантажується» і змушений боротися з перетравленням їжі. В результаті окремі компоненти не перетравлюються належним чином і починають бродити. Часто в таких випадках можна знайти дріжджі, кокцидії, напр. бактерії e.coli або кишкове запалення. Інфекції та паразити в кишечнику можуть перешкоджати травленню і, таким чином, сприяти накопиченню газів. Часто кишкова флора також неповноцінна через прийом антибіотиків або відбувається неправильна колонізація. Проблеми з зубами (які також можуть бути викликані неправильним харчуванням) посилюють цей процес, оскільки погано пережована їжа потрапляє в травний тракт і створює для нього додаткове навантаження. Якщо травлення зупиняється (наприклад, через запор, перистальтику кишечника або кишкове отруєння, небажання їсти або брак їжі), їжа, яка лежала в шлунку або кишечнику протягом тривалого періоду часу, може почати бродити, тому це також може викликати газоутворення. Надто суха і багата енергією їжа є однією з найпоширеніших причин вздуття. Комерційно доступні сухі корми (також «сухий корм без зерна», сушені овочі та інший сухий корм) уповільнюють травлення, оскільки, з одного боку, вони дуже швидко викликають відчуття ситості (висока щільність енергії та «набухання – харчова м’якоть набухає коли з'єднюється зі шлунковою кислотою і збільшується в об’ємі в п’ять разів)," суха їжа наповнює шлунок, переповнює шлунок і до певної міри висушує його. Це призводить до дуже повільного подальшого транспортування їжі або зупинки шлунка. Нова їжа більше не поступає або її дуже мало (кролик ситий і «переповнений»), тому харчова кашка не транспортується далі, а воротар шлунка не завжди відкривається, тому що він залишається замкненим у шлунку і чекає, коли суха їжа стане достатньо вологою. Харчова каша, що залишається, дуже небезпечна, оскільки в процесі бродіння можуть утворюватися гази, які неможливо транспортувати далі (кролики теж не можуть відригувати), і шлунок дуже швидко загазовується. Кишечник так само може перестати працювати та вздутися. Також у випадку, якщо кролик нічого не їсть через іншу причину чи хворобу, може відбутися вздуття шлунку, бо харчова кашка залишається у ньому та бродить. Мало рухливості погіршує тимпанію, тому для кролика зі вздутим шлунком корисно рухатись і таким чином запустити травлення.